Friday, July 27, 2012

Jocurile Olimpice

Astăzi încep Jocurile Olimpice, ediţia a XXX-a.
Google marchează evenimentul cum se vede.

(am scris un post despre asta, nu ştiu ce mi-a făcut Google cu el, că a dispărut ca măgaru-n ceaţă şi mi-e lene să refac partea legată de istoricul JO)


Programul românilor la JO 2012, potrivit site-ului Comitetului Olimpic şi Sportiv Român:


28 iulie
Ora 11.00
Tenis  de masa 
(ExCeL - North Arena 1):
Incep intrecerile de simplu (feminin + masculin);
Preliminarii + turul 1(ora 16.40)

Daniela Dodean, Elisabeta Samara si Andrei Crisan
Ora 11.30
Canotaj 
(Eton Dorney) – calificari dublu rame;
Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache
Judo
 (ExCeL - North Arena 2) – Incepe competitia feminina
Calificari  – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00)

Alina Dumintru (48 kg)
Ora 12.00
Ciclism 
(London -The Mall):
Sosea:  mass – start – Finala;

Andrei Nechita
Ora 12.30
Tenis 
(Wimbledon) – simplu feminin si dublu masculin – turul 1
Irina Camelia Begu, Sorana Cirstea, Simona Halep (simplu)
Horia Tecau / Adrian Ungur (dublu).
Ora 14.15
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) – 100 m bras masculin;
Calificari + semifinala (ora 22.28 );

Dragos Agache
Ora 17.00
Box 
(ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – turul 1;
Bogdan Juratoni
Ora 22.00
Gimnastica 
(North Greenwich Arena – O2) – calificari  echipe masculin;
Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga si Vlad Cotuna – concureaza patru, puncteaza trei.
 29 iulie
Ora 11.00
Tenis  de masa (
ExCeL - North Arena 1):
Simplu feminin – turul 2 + turul 3 (ora 20.00)

Daniela Dodean, Elisabeta Samara
Tir sportiv
 (The Royal Artillery Barracks): skeet – (feminin);
Calificari – Finala (ora 16.00)

Lucia Liliana Mihalache
Ora 11.30
Judo
 (ExCeL - North Arena 2):
Calificari  – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00);

Andreea Chitu (52 kg), Dan Gheorghe Fasie  (66 kg)
Ora 12.30
Scrima
 (ExCeL - South Arena 1) – Sabie individual (masculin);
Calificari – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.10);

Tiberiu Dolniceanu, Rares Dumitrescu, Gelu Zalomir
Ora 13.00 (sau ora 15 conform tabloului)
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – turul 2

Andrei Crisan
Ora 13.30
Canotaj 
(Eton Dorney):  calificari 8+1(feminin);
Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana  Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu  (componenta echipajului poate suferi modificari)
Ora 14.10
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) :  400 m liber (feminin);
Calificari – Finala (ora 22.13);

Camelia Potec 
Ora 22.00
Gimnastica 
(North Greenwich Arena – O2) – calificari echipe (feminin);
Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache – concureaza patru, puncteaza trei.
Ora 22.07
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) – 100 m bras masculin –  Finala;
Dragos Agache 
Ora 20.20
Polo
 (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B
Romania – Marea Britanie
 30 iulie
Ora 11.00
Tir sportiv
 (The Royal Artillery Barracks): 10 m aer comprimat  (masculin)
Calificari – finala (ora 14.15)

Alin Moldoveanu
Ora 11.30
Canotaj 
(Eton Dorney) – dublu rame – recalificari;
Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache
Judo
 (ExCeL - North Arena 2) –feminin:
Calificari  – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00)

Corina Caprioriu (57 kg)
Ora 12.00
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) – 200 m liber (feminin);
Calificari – semifinala (ora 21.30);

Camelia Potec 
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – turul 3

Andrei Crisan
Ora 12.30
Scrima
 (ExCeL - South Arena 1) – Spada individual (feminine);
Calificari – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.40)

Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) – 200 m fluture (masculin);
Calificari – semifinala (ora 22.31);

Alexandru Coci
Canotaj (Eton Dorney) – patru rame fara carmaci (masculin) – calificari;
Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea
Ora 13.30
Tenis 
(Wimbledon) – turul 2 (simplu, feminin + masculin; dublu feminin +masculin)
Irina Begu, Sorana CirsteaAdrian Ungur;
Simona Halep/ Sorana Cirstea, Horia Tecau / Adrian Ungur.
Ora 17.30
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1)
: simplu feminin – turul 4
Daniela Dodean, Elisabeta Samara
Ora 18.30
Gimnastica 
(North Greenwich Arena – O2) – Finala - echipe masculin;
Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga si Vlad Cotuna
Ora 21.00
Haltere 
(ExCeL - North Arena 3) – Finala – 62 kg;
Florin Croitoru
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1)
: simplu masculin – turul 4
Andrei Crisan
 31 iulie
Ora 11.40
Canotaj (Eton Dorney) – patru rame fara carmaci (masculin) – recalificari;
Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea
Ora 12.00
Inot
 (Olympic Park – Aquatics Centre) – 100 m liber (masculin);
Calificari – semifinala (ora 21.30);

Norbert Trandafir
Tenis  de masa (
ExCeL - North Arena 1):
Simplu feminin – sferturi de finala + semifinala (ora 18.00)

Daniela Dodean, Elisabeta Samara
Ora 12.30
Canotaj 
(Eton Dorney) – recalificari 8+1(feminin);
Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana  Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu  (componenta echipajului poate suferi modificari)
Scrima (ExCeL - South Arena 1) – Floreta individual (masculin);
Calificari – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.10)

Radu Daraban
Ora 13.30
Tenis 
(Wimbledon) – sferturi de finala – dublu feminin si masculin;
Simona Halep/ Sorana Cirstea 
Horia Tecau / Adrian Ungur
Ora 18.30
Gimnastica 
(North Greenwich Arena – O2) – Finala - echipe feminin;
Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache
Ora 21.40
Polo
 (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Statele Unite ale Americii
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre) – Finala 200 m fluture (masculin);
Alexandru Coci
Ora 22.00
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – Sferturi de finala (in functie de tablou)

Adrian Crisan
Ora 22.07
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre) – Finala 200 m liber (feminin);
Camelia Potec
 1 august
Ora 12.00
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – Sferturi de finala (in functie de tablou)
Adrian Crisan
Ora 13.30
Tenis (Wimbledon) – turul 3(simplu feminin + masculin);
Irina Begu, Sorana Cirstea, Simona Halep, Adrian Ungur (simplu);
Romania (dublu mixt) – turul 1.
Ora 13.50
Canotaj (Eton Dorney) – Finala - dublu rame feminin;
Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache
Ora 15.00
Scrima (ExCeL - South Arena 1) – Sabie individual (feminin);
Calificari – semifinale (ora 20.30) – Finala (ora 21.40)
Bianca Pascu
Ora 16.30
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu feminin – Finala
Daniela Dodean, Elisabeta Samara
Ora 17.30
Haltere (ExCeL - North Arena 3) – Finala – 69 kg;
Roxana Cocos 
Ora 18.30
Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finala individual compus (masculin)
Ora 22.16
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre) –  Finala 100 m liber (masculin);
Norbert Trandafir
2 august
Ora 11.30
Judo (ExCeL - North Arena 2) – Competitia masculina
Calificari  – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.10)
Daniel Brata (100 kg)
Ora 12.00
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre) –  50 m liber (masculin);
Calificari + semifinal (ora 21.30)
Norbert Trandafir
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – Semifinala
Adrian Crisan
Ora 12.10
Canotaj (Eton Dorney) –  patru rame fara carmaci (masculin) – Semifinale;
Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea
Ora 12.33
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre): Calificari –  200 m liber (feminin);
Camelia Potec
Ora 13.30
Tenis (Wimbledon) – sferturi de finala (simplu feminine+masculin)
Irina Begu, Sorana Cirstea, Simona Halep, Adrian Ungur
semifinale (dublu feminin + masculin)
Sorana Cirstea/ Simona HalepHoria Tecau / Adrian Ungur
Romania (dublu mixt) – sferturi de finala
Ora 14.30
Canotaj (Eton Dorney) – Finala  8+1(feminin);
Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana  Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu  (componenta echipajului poate suferi modificari)
Ora 16.30
Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – turul 2;
Bogdan Juratoni
Tenis  de masa (ExCeL - North Arena 1):
Simplu masculin – Finala
Adrian Crisan
Ora 17.30
Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Ungaria
Ora 18.30
Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finala individual compus (feminin)
 3 august
Ora 11.30
Judo (ExCeL - North Arena 2) – Competitia masculina
Calificari  – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.10)
Vladut Simionescu (+100 kg)
Ora 12.05
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Andreea Ograzeanu – 100 m (feminin) – serii + preliminarii (ora 12.40)
Cristina Bujin – triplusalt (feminine) – calificari (ora 12.25)
Ora 12.30
Scrima (ExCeL - South Arena 1) –Sabie echipe (masculin);
Calificari – Finala (ora 20.00)
Tiberiu Dolniceanu, Rares Dumitrescu, Gelu Zalomir
Ora 13.30
Tenis (Wimbledon) – semifinale  dublu mixt
Romania
Ora 14.00
Tenis (Wimbledon) – Semifinale (simplu feminin + masculin);
Irina Begu, Sorana Cirstea, Simona Halep, Adrian Ungur
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Bianca Razor  – 400 m (feminin) – serii
Ora 21.00
Haltere (ExCeL - North Arena 3) – Finala – 85 kg;
Gabriel Sincraian
Ora 21.10
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – calificari.
Ora 21.43
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre): Finala –  800 m liber (feminin);
Camelia Potec
Ora 22.06
Inot (Olympic Park – Aquatics Centre): Finala – 50 m liber (masculin);
Norbert Trandafir
 4 august
Ora 11.00
Scrima (ExCeL - South Arena 1) – Spada echipe (feminin);
Calificari – Finala (ora 20.00)
Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman
Ora 12.00
Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Muntenegru
Ora 13.30
Canotaj (Eton Dorney) –  patru rame fara carmaci (masculin) – Finala;
Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Ancuta Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – calificari
Ora 14.00
Tenis (Wimbledon) – dublu mixt locurile 3-4
Romania
Ora 16.00
Tenis (Wimbledon) – Finala (simplu feminin+ dublu masculin)
Irina Begu, Sorana Cirstea, Simona Halep
Horia Tecau / Adrian Ungur
Ora 21.30
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – Finala.
Andreea Ograzeanu – 100 m (feminin) – semifinale (ora 21.35) + Finala (ora 23.55);
Bianca Razor  – 400 m (feminin) – semifinale (ora 22.05).
 5 august
Ora 13.00
Atletism (London – The Mall) – maraton
Constantina Dita, Lidia Simon
Ora 14.00
Tenis (Wimbledon) – dublu mixt – Finala
Romania
Ora 16.00
Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finalele pe aparate (feminin + masculin)
Tenis (Wimbledon) – Finale (dublu feminin+ simplu masculin)
Sorana Cirstea/Simona Halep
Adrian Ungur
Ora 16.30
Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – turul 1;
Mihaela Lacatus
Ora 21.00
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Angela Morosanu – 400 m garduri (feminin) – calificari
Cristina Bujin – triplusalt (feminin) – Finala (ora 21.35)
Bianca Razor  – 400 m (feminin) – Finala (ora 23.10)
 6 august
Ora 11.54
Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m – calificari + semifinale (ora 13.14);
Iosif Chirila
Ora 16.00
Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finalele pe aparate (feminin + masculin)
Ora 16.10
Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Serbia
Ora 16.30
Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – sferturi de finala;
Mihaela Lacatus
Ora 22.15
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Angela Morosanu – 400 m garduri (feminin) – semifinale;
Ancuta Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – Finala (ora 23.05)
Ora 23.30
Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin - 75 kg – sferturi de finala;
Bogdan Juratoni
 7 august
Ora 11.30
Kaiac (Eton Dorney) – K 4 - 1000 m (masculin) – calificari + semifinale (ora 12.47);
Ionel Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada
Canoe (Eton Dorney) – C 2-1000 m – calificari (ora 11.54) + semifinale (ora 12.55);
Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu
Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 500 m (feminin) – calificari (ora 12.28)+ semifinale (ora 13.30);
Irina Lauric, Iuliana Paleu
Ora 12.55
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Roxana Birca – 5000 m– calificari;
Ora 15.00
Lupte greco-romane (ExCeL - North Arena 2): preliminarii + semifinale (ora 15.30) + Finala (ora 20.25);
Alin Alexuc Ciurariu – 96 kg
Ora 16.00
Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finalele pe aparate (feminin + masculin)
Ora 21.05
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Viorica Tigau – lungime – calificari;
 8 august
Ora 11.56
Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m – Finala
Iosif Chirila
Ora 12.00
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin) – calificari;
Mirela Lavric  – 800 m (feminin) – calificari (ora 13.35);
Ora 16.00
Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – semifinala;
Mihaela Lacatus
Ora 22.05
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Viorica Tigau – lungime (feminin) – Finala;
Angela Morosanu – 400 m garduri (feminin) – Finala (ora 22.45);
Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Sferturi de finala;
 9 august
Ora 11.38
Canoe (Eton Dorney) – C 2-1000 m – Finala;
Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu
Kaiac (Eton Dorney) – K 4 - 1000 m (masculin) – Finala (ora 11.48);
Ionel Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada
Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 500 m (feminin) – Finala (ora 12.42);
Irina Lauric, Iuliana Paleu
Ora 18.45
Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – Finala;
Mihaela Lacatus
Ora 21.30
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Mirela Lavric  – 800 m (feminin) – semifinale;
 10 august
Ora 12.33
Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 200 m (masculin) – calificari + semifinale (ora 13.44);
Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada
Ora 17.00
Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – semifinala;
Bogdan Juratoni
Ora 21.35
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin) – Finala;
Roxana Birca – 5000 m– Finala.
 11 august
Ora 11.00
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Marius Cocioran  – 50 km mars (masculin) – Finala;
Ora 12.48
Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 200 m (masculin) – Finala;
Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada
Ora 15.00
Lupte libere (ExCeL - North Arena 2): preliminarii + semifinale (ora 15.30) + Finala (ora 20.25);
Rares Chintoan – 120 kg
Ora 19.00
Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Claudia Stef – 20 km mars (feminin) – Finala;
Esthera Petre – inaltime (feminin) – Finala (ora 21.00);
Mirela Lavric  – 800 m (feminin) – Finala (ora 22.00);
Ora 23.45
Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – Finala;
Bogdan Juratoni
 12 august
Ora 11.00
Atletism (London – The Mall):
Marius Ionescu  – maraton (masculin);

1 comment:

  1. Avem oameni de exceptie la Olimpiada, iar eu sunt madra ca ne reprezinta

    ReplyDelete

Ice age

În spatele meu se aude un zumzet continuu. Un murmur de voci ireale. Din când în când, mă întorc să mă uit, deși de-acum deja știu. Nu s...